کلاهبرداری هرمی چیست و چگونه پیگیری قضایی کنیم؟

فهرست مطالب

کلاهبرداری هرمی: مفهوم، عواقب و نحوه شکایت

کلاهبرداری هرمی یکی از شناخته‌شده‌ترین انواع کلاهبرداری‌های مالی است که در آن، افراد به وعده سودهای بالا و سریع وارد طرحی می‌شوند که در واقع هیچ پایه و اساسی ندارد. این نوع کلاهبرداری می‌تواند آسیب‌های جدی به اقتصاد و افراد وارد کند. در این مقاله به بررسی کلاهبرداری هرمی، نحوه شناسایی آن، عواقب قانونی و نحوه شکایت پرداخته می‌شود.

مفهوم کلاهبرداری هرمی

کلاهبرداری هرمی به طرح‌هایی اطلاق می‌شود که در آن‌ها سود شرکت‌کنندگان اولیه از سرمایه‌گذاری افراد جدیدتر تأمین می‌شود. در این سیستم، افراد جدید پول خود را به سیستم وارد می‌کنند و افراد بالاتر در هرم از این پول سود می‌برند. این طرح‌ها معمولاً با وعده‌های غیرواقعی و اغراق‌آمیز از سوددهی بالا به جذب افراد می‌پردازند.

شناسایی کلاهبرداری هرمی

 1. وعده سودهای غیرواقعی: اگر طرحی وعده سودهای بسیار بالا و بدون ریسک را می‌دهد، احتمالاً با یک کلاهبرداری هرمی مواجه هستید.
 2. تأکید بر جذب افراد جدید: در این طرح‌ها، شرکت‌کنندگان بیشتر به جذب افراد جدید تشویق می‌شوند تا اینکه بر فروش واقعی محصولات یا خدمات تمرکز کنند.
 3. نبود محصولات یا خدمات واقعی: در بسیاری از کلاهبرداری‌های هرمی، یا هیچ محصول واقعی وجود ندارد یا محصولات بی‌ارزش و گران‌قیمت ارائه می‌شود.
 4. ساختار پیچیده: این طرح‌ها معمولاً ساختاری پیچیده و گیج‌کننده دارند تا افراد نتوانند به راحتی ماهیت واقعی آن‌ها را درک کنند.

عواقب قانونی کلاهبرداری هرمی

قوانین مرتبط با کلاهبرداری هرمی در ایران:

در بسیاری از کشورها، کلاهبرداری هرمی غیرقانونی است و شرکت‌کنندگان در این طرح‌ها می‌توانند با عواقب قانونی جدی مواجه شوند. در ایران نیز قانونگذار این نوع فعالیت‌ها را غیرقانونی می‌داند و مجازات‌هایی برای آن‌ها در نظر گرفته‌اند.

ماده ۱ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری چنین می‌گوید: «هر کس از راه حیله و تقلب مردم را به وجود شرکتها یا تجارتخانه‌ها یا کارخانه‌ها یا موسسات موهوم یا به داشتن اموال و اختیارات واهی فریب دهد یا به امور غیرواقع امیدوار نماید یا از حوادث و پیشامدهای غیرواقع بترساند یا اسم یا عنوان مجعول اختیار کند و به یکی از وسایل مذکور یا وسایل تقلبی دیگر وجوه یا اموال یا اسناد یا حوالجات یا قبوض یا مفاصا حساب و امثال آنها تحصیل کرده و از این راه مال دیگری را ببرد کلاهبردار محسوب ..» خواهد شد.

گرچه عملیات شرکتهای هرمی مصداق بارز جرم کلاهبرداری است اما در حال حاضر، با وجود قانون خاص در این مورد، جرایم مرتبط با شرکتهای هرمی بر اساس این قانون مجازات خواهند شد. البته اگر رفتاری در این موضوع با مصادیق قانون خاص تطابق نداشته ولی مصداقی از کلاهبرداری باشد، قطعا بر اساس جرم کلاهبرداری مورد مجازات واقع خواهد شد.

‌ماده ۱ قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی کشور بیان می‌کند: «ارتکاب هر یک از اعمال مذکور در بندهای ذیل جرم محسوب می‌شود… ز- تأسیس، قبول نمایندگی و عضوگیری در بنگاه، مؤسسه، شرکت یا گروه به‌منظور کسب درآمد ناشی از افزایش اعضاء به نحوی که اعضاء جدید جهت کسب منفعت، افراد دیگری را جذب نموده و توسعه زنجیره یا شبکه انسانی تداوم یابد. (الحاق به موجب قانون الحاق یک بند و یک تبصره به ماده یک قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی کشور مصوب ۱۳۶۹ و اصلاح تبصره یک ماده ۲ آن مصوب ۱۳۸۴)

براساس ماده ۲ قانون مبارزه با اخلال‌گران اقتصادی، رفتار مجرمانه در خصوص شرکتهای هرمی، چنانچه به قصد ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی ایران و یا به قصد مقابله با آن و یا با علم به‌مؤثر بودن اقدام در مقابله با نظام مزبور چنانچه در حد فساد فی‌الارض باشد مرتکب به اعدام و در غیر این صورت به حبس از پنج سال تا بیست سال‌محکوم می‌شود و در هر دو صورت دادگاه به عنوان جزای مالی به ضبط کلیه اموالی که از طریق خلاف قانون به دست آمده باشد حکم خواهد داد. ‌دادگاه می‌تواند علاوه بر جریمه مالی و حبس، مرتکب را به ۲۰ تا ۷۴ ضربه شلاق در انظار عمومی محکوم نماید.

در مواردی که اخلال در نظام اقتصادی عمده یا کلان یا فراوان نباشد، مرتکب حسب مورد علاوه بر رد مال به حبس از شش ماه تا سه سال و جزای نقدی معادل دو برابر اموالی که از طرق مذکور به دست آورده محکوم می‌شود

مجازات شروع به جرم در جایی که اخلال محاربه باشد، یک سال تا سه سال حبس و صد (۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰) تا دویست و پنجاه (۲۵۰.۰۰۰.۰۰۰) میلیون ریال جزای نقدی و مجازات‌شروع به جرم در جایی که اخلال عمده ولی محاربه نباشد، شش ماه تا دو سال حبس و پنجاه(۵۰.۰۰۰.۰۰۰) تا صد و پنجاه (۱۵۰.۰۰۰.۰۰۰) میلیون ریال جزای نقدی و‌مجازات شروع به جرم در جایی که اخلال عمده نباشد، شش ماه تا یک سال و نیم حبس و بیست و پنج(۲۵.۰۰۰.۰۰۰) تا صد (۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰) میلیون ریال جزای نقدی است.

مرتکبین جرایم شرکتهای هرمی و کلیه شرکاء و معاونین هر یک از جرائم مزبور علاوه بر مجازاتهای مقرر حسب‌مورد به محرومیت از هر گونه خدمات دولتی یا انفصال ابد از آنها محکوم خواهند شد. همچنین هیچ یک از مجازاتهای مقرر در این قانون قابل تعلیق نبوده و همچنین اعدام و جزاهای مالی و محرومیت و انفصال دائم از خدمات‌دولتی و نهادها از طریق محاکم قابل تخفیف یا تقلیل نیست.

نحوه شکایت از کلاهبرداری هرمی

اگر شما یا کسی که می‌شناسید قربانی کلاهبرداری هرمی شده‌اید، مراحل زیر را برای شکایت دنبال کنید:

📍جمع‌آوری مدارک و مستندات:

  • قراردادها و مستندات مالی: تمامی قراردادها، رسیدهای پرداخت، و مکاتبات مربوط به طرح هرمی را جمع‌آوری کنید.
  • شواهد دیجیتال: پیام‌ها، ایمیل‌ها، و سایر شواهد دیجیتال مرتبط با طرح را ذخیره کنید.

  📍گزارش به پلیس:

   • تماس با پلیس: به اداره پلیس آگاهی محل سکونت خود مراجعه کرده و موضوع را گزارش دهید.
   • ارائه مستندات: تمامی مدارک و شواهد جمع‌آوری شده را به پلیس آگاهی ارائه کنید.

   📍شکایت در دادسرا:

    • مراجعه به دفتر خدمات قضایی: به دفتر خدمات قضایی مراجعه کنید و شکایت خود را ثبت کنید تا به دادسرا مربوطه ارسال شود.
    • پیگیری قانونی: پس از ثبت شکایت، مراحل قانونی را پیگیری کنید و در صورت لزوم با وکیلی متخصص در این زمینه مشورت کنید.

    📍گزارش به سازمان‌های نظارتی:

     • سازمان بورس و اوراق بهادار: اگر کلاهبرداری هرمی به بازار سرمایه مرتبط است، به سازمان بورس و اوراق بهادار گزارش دهید.
     • سایر سازمان‌های نظارتی: بسته به نوع طرح، ممکن است نیاز باشد به سایر سازمان‌های نظارتی نیز گزارش دهید.

     نتیجه‌گیری

     کلاهبرداری هرمی یکی از مخرب‌ترین انواع کلاهبرداری‌هاست که می‌تواند به شدت به افراد و اقتصاد آسیب بزند. با افزایش آگاهی و شناخت نشانه‌های این نوع کلاهبرداری، می‌توان از گرفتار شدن در این دام‌ها جلوگیری کرد. در صورت مواجهه با کلاهبرداری هرمی، پیگیری قانونی و گزارش به مراجع ذی‌صلاح می‌تواند به بازگشت سرمایه و جلوگیری از تکرار چنین جرایمی کمک کند.

     دیدگاهتان را بنویسید

     نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *